Ünnepváró gyertyagyújtás

„Karácsonykor minden varázslat újraéled,
számodra is, kinek a hétköznapokban van részed.
Az örökös rohanásban tán sokszor meg sem látod,
hogy minden egyes nap tartogat számodra boldogságot.
 
Szentestén angyalok hozzák a csodás lángot,
és gyújtanak a szívekben földi mennyországot.
Gyönyörű lelkedben, ha megőrzöd szépséges ragyogásod,
a jeles napok után is megmarad a csillogásod.

Minden egyes napod ünneppé válhat,
amint a szeretet mindent áthat!”

                                                                               (Kulcsár József)
 
A Csány Községi Önkormányzat hagyományos gyertyagyújtásának vendégeit is a délutánt körbevevő meleg szeretet fogadta december 20-n, szombaton. 2010 óta Karácsony közeledtével minden évben közös gyertyagyújtásra várjuk településünk lakóit. A megnyitót követően a csányi gyerekek készültek számunkra ünnepi műsorral. Elsőként településünk legkisebbjeit a csányi óvodásokat hallgattuk meg, akik bátran adták elő közös karácsonyi műsorukat. Felkészítőjük Surányiné Szabó Beáta óvónéni volt. A Csányi Szent György Általános Iskola kisdiákjai Betlehemes játékot mutattak be, jelezve, hogy közeleg Karácsony, Jézus születésének ünnepe. Felkészítő tanárnénijük Fábián Krisztina volt. Gyermekeink műsorát követően dr. Szabó Tamás jegyző úr mondta el ünnepi köszöntőjét. Szeretet, összetartozás, együttműködés. Ezen kulcsszavak köré gyűjtötte a család és faluközösségünk számára is megfontolandó gondolatait. Mondanivalói nem csak az ünnepnapokra, hanem a hétköznapokra is örökérvényűek, szeressük, támogassuk, becsüljük meg egymást, csak így élhetünk, dolgozhatunk egymás mellett. Köszönjük a szép gondolatokat, megmelengették szívünket. A köszöntőt követően a Csányi Népdalkör adott elő Karácsony szelleméhez kapcsolódó ünnepi énekeket. Szépen csengtek a dallamok, körbejárták, megérintették a vendégeket. Az ünnepi hangulatot fokozandóan közösen gyújtottuk meg a falu karácsonyfáján az öröm lángjait. Településünk egy-egy képviselője gyújtott gyertyát intézmények, civil szervezetek, szolgálatok nevében. Közös karácsonyfa, közös gyertyagyújtás, közös ünneplés… közösséghez tartozás. A várakozás, a műsor, a versek, az énekek, a gyertyagyújtás igazi ünnepi hangulatot teremtett számunkra. „Kínálkozik egy ünnep, és ilyenkor az emberek nyitnak némi rést szorosra zárt kagylóhéjukon, többségük ajándékoz, tehát odafigyel szeretteire, és ebből a figyelmességből juthat másoknak is. Mert az ünnep arról szól, hogy adni örömtelibb, mint elvenni; a szeretethez kevesebb energia kell, mint a gyűlölethez. Aki ad, magát is jobbnak gondolja, részese lehet így az ünnep kegyeletének, még akkor is, ha nem vallásos.” (Kontra Ferenc) Adni jó! Csány Község Önkormányzata is szerette volna megajándékozni a gyertyagyújtás vendégeit. Forralt borral, forró teával, mézeskaláccsal, pogácsával, szaloncukorral várta vendégeit. A meleg gondolatok után, amelyek megtöltötték szívünket, bizony a forralt bor és a forró tea is jólesett egy kötetlen, estig tartó beszélgetés közben. Idén így vártuk közösen az ünnepet! Köszönjük, hogy a vendégeink voltak!
 
Molnárné Pádár Hajnalka